Cukrovka a pivo, majú niečo spoločné?

Pivo patrí medzi tretí najobľúbenejší nápoj na svete. Tento zlatistý mok predbehla už iba káva a čaj. Ak aj vy patríte k milovníkom piva, ale trpíte cukrovkou je potrebné venovať konzumácii alkoholu zvýšenú pozornosť. Vo všeobecnosti platí, že alkohol a cukrovka sa nemôžu dlhodobo kombinovať. Ak aj vás zaujíma odpoveď na otázku či cukrovka a pivo vzájomne súvisia, tak pokračujte v čítaní nasledujúcich riadkov.

Cukrovka a pivo. Je to možné?

Jednoznačná odpoveď na túto otázku určite neexistuje. Všetko totiž závisí od vášho zdravotného stavu, od hladiny cukru v tele a tiež aj od liekov, ktoré užívate. Ak chcete vedieť, ako ste na tom práve vy, nič lepšie neurobíte iba ak vyhľadáte svojho lekára a spýtate sa ho, či je pre vás pivo z času na čas vhodné alebo nie. Ak trpíte cukrovkou, nemusí to totiž znamenať, že sa musíte piva či vína vzdať nadobro. Vo všeobecnosti však platí, že alkohol nie je prospešný pre nikoho, ale ak trpíte cukrovkou musíte byť v jeho konzumácii o niečo zodpovednejší.

Čo treba vedieť pred konzumáciou piva, ak trpím cukrovkou?

Každý diabetik si musí pravidelne sledovať svoju hladinu cukru v krvi. Niekedy ho musí zvyšovať alebo znižovať, ale zakaždým musí dosiahnuť optimálnu hladinu cukru. Preto pred vypitím akéhokoľvek druhu alkoholu si každý diabetik musí položiť tri základné otázky. A to či má svoju cukrovku pod kontrolou, či mu lekár povolil malé množstvo alkoholu a či presne vie, ako alkohol vplýva na jeho cukrovku? Každé telo je individuálne a preto čo platí u jedného jedinca nemusí platiť u druhého.

Ako vplýva alkohol na telo diabetika?

Zdravé ľudské telo ukladá glukózu v pečeni a v svalových bunkách vo forme glykogénu. Vďaka nemu sa tak telo ľahšie vyhne nízkej hladine glukózy v krvi. Avšak alkohol je látka, ktorá narúša schopnosť pečene produkovať glukózu. Ak navyše ešte máte lieky na cukrovku, tak sa tento neželaný efekt zvyšuje. Ak vypijete nejaké množstvo alkoholu, tak pečeň začne automaticky očisťovať organizmus od alkoholu a glukóza nevstúpi do tela skôr, kým nebude celý organizmus zbavený alkoholu. Ak ste to teda s pitím alkoholu prehnali a trpíte cukrovkou, tak sa vaša hladina cukru rýchlo zníži a to by vyvolalo tzv. hypoglémiu.

Rady na záver

Ak máte chuť na pivo, tak malé množstvo by nemalo nikomu uškodiť. Avšak rozhodne sa o tom poraďte so svojím lekárom. Na trhu tiež existujú rôzne diabetické pivá, ktoré stoja za ochutnávku. Pivo nepite nalačno alebo ak máte veľmi nízku hladinu cukru. Ak idete do podniku, upovedomte vašich kamarátov, že trpíte cukrovkou aby vedeli ako v nepredvídateľnej situácii reagovať.

Domaci pivovar eshop - cukrovka a pivo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.