FAQ

Mladina je základným medziproduktom pri výrobe piva, v príncípe sa jedná o nachmelenú sladinu. Mladina je medzistupňom pri výrobe piva. Naše mladinové koncentráty sú dehydrované pre lepšiu skladovateľnosť. Pridaním kvasníc a vody sa mladina “prebudí” a cukry sa začnú meniť na alkohol a oxid uhličity.

Sladina je prvý medziprodukt pri výrobe piva. Je to sladký neochmelený roztok cukrových, bielkovinných a ďalších látok získaných zo sladu. Je to predprodukt mladiny.

Rozdiel je v použitých kvasinkách a teplotách pri ktorých kvasia. Kvasinkám, ktoré kvasia vrchne, vyhovuje teplota medzi 20-25°C. Naopak pri spodne kvasených pivách prebieha kvasenie okolo 12°C. Pri vrchnom kvasení je väčšinou veko kvasnej nádoby uzavreté a uvoľnuje sa oxid uhličitý cez vodnú zátku. Pri spodnom kvasení sa kvasná nádoba necháva otvorená a zbiera sa pena.

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá a to také ktoré máte radi a preferujete. Prípadne také, ktoré by ste chceli vyskúšať a experimentovať s jeho chuťami a vôňami. V ponuke máme množstvo pivných štýlov, takže postupne môžete ochutnať všetky.

S obidvomi kvasnými cukrami nič nepokazíte. Dextróza však vykvasí bezo zbytku a pivo bude mať vyšší obsah alkoholu. Maltóza zabezpečí aby kvasenie skončilo na vyššej hustote, tým pádom bude mať výsledné pivo plnšiu chuť, ale menej alkoholu ako keď použijete dextrózu.

Postup pri použití hustomeru:

  1. Odlejte mladinu do valca
  2. Následne do nej ponorte hustomer, až po kým nebude plávať. Jemne s ním zamiešajte aby sa odstránili bublinky (neskreslí sa vám tak výsledok merania)
  3. Po ustálení hladiny odčítajte hodnotu, pričom sa hustomer nesmie dotýkať odmerného valca

Postup pri odhadovaní hodnoty alkoholu:

  1. Odmerajte hustotu piva pred fermentáciou.
  2. Odmerajte hustotu piva po fermentácii
  3. Na výpočet obsahu alkoholu použite vzorec:

Vzorec: ((VSTUPNÁhodnota-VÝSTUPNÁhodnota) : 7,45) + 0,2 = % alkoholu

Pozn: 7,45 je konštanta a 0,2 je alkohol vytvorený pri sekundárnom kvasení

Napr. ((1040-1010) : 7,45) + 0,2 = 4,2% alkoholu

Ak vám pivo nezačalo kvasiť, tak problém môže byť v nedostatočnom uzatvorení veka či netesniacej kvasnej zátke. Skontrolujte preto, či všetko tesní. Kvasenie je možné podporiť aj krúživými pohybmi fermentačnej nádoby. Ďalším spôsobom ako naštartovať proces kvasenia je preniesť fermentačnú nádobu do miestnosti s vyššou teplotou. Čím vyššia teplota, tým je kvasenie búrlivejšie a naopak.

Pri vrchnom kvasení ideálne do 10°C, čo dodáva pivu väčšiu jemnosť. Pri spodnom kvasení je odporúčaná maximálne do 5°C. Teploty ležania môžu byť aj vyššie, ale skracuje sa tým doba trvanlivosti piva. V každom prípade je nutné zamedziť prístup slnečného svetla a skladovať s pri stabilnej teplote vzduchu a bez výkyvov.

Ak máte mladinový koncentrát so suchým chmeľom, tak po približne 5-7 dňoch v primárnom kvasení ho do mladiny pridajte. Jemne otvorte fermentačnú nádobu a chmeľ do nej vysypte. Mladinu nepremiešavajte a nechajte chmeľ pracovať.