Je pivo zdravé? Čomu pomáha?

Schladili by ste sa v letných horúčavách jedným pivom, no netušíte, ako pôsobí na váš organizmus a či je pivo zdravé?  Škodí vášmu telu, či pomáha? Verím, že túto otázku vám pomôže zodpovedať dnešný článok.

Je pivo zdravé? Či?

V pive sa nachádza veľké množstvo prírodných látok, ktoré majú na naše zdravie blahodárne účinky. V pohári piva nájdeme množstvo vitamínov. Sú to vitamíny najmä zo skupiny B. Tak isto v ňom nájdeme minerálne látky ako sú horčík, zinok a železo. Pivo obsahuje pomerne veľa vody, vďaka čomu je skvelé na uhasenie smädu. Vďaka pomerne vysokému obsahu cukru si niektorí športovci miesto iontového nápoja doprajú po tréningu pohár piva. Netreba však zabúdať na skutočnosť, že pivo obsahuje aj alkohol, ktorý je vo veľkých dávkach pre telo škodlivý a preto si treba pivo dopriať vždy v rozumnom množstve.

Pivo zrýchľuje metabolizmus

Horké chmeľové látky, ktoré sa v pive nachádzajú, podporujú tvorbu tráviacich enzýmov, čím sa v tele urýchľuje metabolizmus tukov. Zvýšená tvorba žalúdočných štiav vyvolá zdravú chuť do jedla. Pivo zároveň znižuje riziko prekyslenia žalúdka, čím vás ochráni pred pálením záhy.

Chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami

Výsledky viacerých výskumov uvádzajú, že pitie piva v rozumnej miere potláča usadzovanie tuku v cievach, čím znižuje riziko infarktu myokardu. Prísady, ktoré pivo obsahuje, bránia vytváraniu krvných zrazenín a chránia nás tak pred rizikom mŕtvice.  Draslík, ktorý sa v pive nachádza zase, upravuje vysoký krvný tlak. Pivo zároveň upravuje hladinu cholesterolu. Znižuje „zlý cholesterol“ a zvyšuje hladinu „dobrého“ cholesterolu. V tomto prípade by sa dalo povedať, že čím viac stupňov má pivo, tým priaznivejšie pôsobí na hladinu „dobrého“ cholesterolu v tele.

Ničí obličkové kamene

Určite ste si všimli, že po vypití piva sa nevyhnete návšteve toalety. Je to kvôli tomu, že pivo pomáha zavodňovať obličky, čím sa znižuje riziko tvorby obličkových kameňov až o 40%. Pivo je pre organizmus rovnako účinné ako šálka urologického čaju.

Podporuje zdravé kosti

Zdravé kosti potrebujú pravidelný prísun kremíka, ktorý je v pive dostupný v ľahko stráviteľnej forme. Pohár piva môžeme považovať aj ako prevenciu proti osteoporóze.

Pivom proti cukrovke

Vviaceré výskumy uvádzajú, že pitie piva obmedzuje nadmernú tvorbu inzulínu, čím znižuje riziko cukrovky až o 25%.

Domaci pivovar eshop - Ja pivo zdravé?

Podporuje dobrý spánok

Ak ste si teda všimli, že sa vám po pohári piva dobre zaspáva, môže za to chmeľ. Chmeľ je totiž považovaný  za prírodné sedatívum, ktoré má okamžité upokojujúce účinky. Ak si chcete zlepšiť náladu, pohár piva by mal byť pre vás správnou voľbou.

Pekná pleť a pevné vlasy

Vitamíny, ktoré pivo obsahuje, podporujú metabolizmus, čím sa zvyšuje tvorba kolagénu a pigmentu, ktorý priaznivo pôsobí na pleť. Pivo je možné využiť aj ako pleťovú masku proti akné, či ako vlasový zábal, ktorý dodá vašim vlasom objem. Nemusíte sa báť, že by vlasy zostali páchnuť po pive. Špecifický pivný pach sa stratí do 30 minút.

Veríme, že vám článok poskytol dostatok informácii či je pivo zdravé, a nabudúce si dáte jeden pohár bez výčitiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.