Koľko cukru obsahuje pivo, alebo budem mať pivný pupok?

Rastie z piva pivné bruško? Koľko cukru obsahuje pivo? Je to veľa alebo málo v porovnaní s ostatnými nápojmi a potravinami? Na jednej strane máme už takmer ľudové spojenie pivný pupok. A povedzme si úprimne, u niektorých ľudí, ktorí si radi doprajú viacero pohárov pivka denne, sa väčšie bruško nedá prehliadnuť. Preto niet divu, že toto slovné spojenie zľudovelo.  Na druhej strane máme výsledky množstva štúdií, ktoré potvrdzujú, že pivo obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok, ktoré majú pozitívny vplyv na naše telá. Ako je to teda v skutočnosti? Poďme sa na to pozrieť z blízka.

Koľko cukru obsahuje pivo?

Koľko cukru teda obsahuje pivo? Hodnoty, ktoré tu budú uvedené,  vychádzajú z kalorických tabuliek a môžu sa mierne líšiť v závislosti od značky a výrobných procesov. Preto treba brať tieto hodnoty ako priemerné.

Jedno 10-stupňové svetlé pivo obsahuje približne 10 gramov cukru, čo sú asi 3 kocky cukru. Pri 12-stupňovom svetlom pive je v kalorických tabuľkách uvedený obsah cukru vo výške 21 gramov, čo sa rovná 6 kockám cukru. Pivo nealkoholické obsahuje priemerne 22 gramov cukru, čo je rovnako ako pri svetlej 12-tke približne 6 kociek cukru.

Koľko cukru nájdeme v ostatných nápojoch?

Teraz sa pozrieme koľko cukru obsahujú niektoré druhy nápojov, ktoré sú bežne dostupné na trhu. Aby sa dalo množstvo ľahko porovnať, uvedené hodnoty predstavujú obsah cukru v 500 mililitroch daného nápoja.

Sladené nealkoholické nápoje

Coca-Cola (500 ml) obsahuje 52 gramov cukru = 16 kociek cukru.
Fanta (500 ml) obsahuje 48 gramov cukru = 14 kociek cukru.
Sprite (500 ml) obsahuje 36 gramov cukru = 11 kociek cukru.

Energetické nápoje

Semtex (500 ml) obsahuje 60 gramov cukru = 18 kociek cukru.
Red-Bull (500 ml) obsahuje 56 gramov cukru = 17 kociek cukru.
Monster (500 ml) obsahuje 60 gramov cukru = 18 kociek cukru

Aký je záver?

Podľa zistených hodnôt môžeme bezpečne povedať, že pri striedmej konzumácii piva nám pivný pupok nehrozí. Väčšie bruško skôr ako pitie piva spôsobuje nezdravý životný štýl a nárastu tuku v tele by sme sa mali báť pri konzumácii rôznych pochutín, ktoré si k pivku doprajeme, alebo pri nadmernom pití rôznych sladených nápojov.

Domaci pivovar eshop - kolko cukru obsahuje pivo

V každom prípade však treba povedať, že cukor je potrebný pre veľké množstvo chemických procesov prebiehajúcich v našom tele a  je pre ľudské telo nevyhnutný. Ak si chceme udržať dobrú kondíciu, alebo schudnúť nejaký ten centimeter v páse, odporúčam sa zveriť do rúk odborníkov, ktorí každému na mieru nastavia cvičebný plán spolu s vhodným jedálničkom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.