Obličkové kamene a pivo

Dokáže pivo potlačiť tvorbu obličkových kameňov? Je na tom aspoň kúsok pravdy, alebo je to celé “obličkové kamene a pivo” mýtus? Ak vás niekedy prekvapila silná bolesť chrbta vystreľujúca k trieslam, ktorej vernou spoločníčkou bola úzkosť a zvracanie, potom iste viete, aké ukrutné muky dokáže spôsobiť upchatie močovej rúry obličkovými kameňmi. Dnes sa pozrieme na to, aký spojenie je sa nachádza v hesle, obličkové kamene a pivo.

Prečo vzniknú obličkové kamene?

Ako už bolo spomenuté, bolesť pri obličkovom záchvate vychádza z oblasti bedier do podbruška, až do oblasti genitálií. Okrem iného môže byť sprevádzaná častým močením. No toto je však už stav, kedy obličkový kameň spôsobí bolestivú koliku. Čo však bolo predtým? Kde sa obličkový kameň vôbec vzal? Prečo vznikol a dá sa tomu predísť?

Odpoveď je áno, vo veľkej miere tomu vieme predísť. Za vznik obličkových kameňov si totiž často môžeme sami nesprávnym životným štýlom a nevhodnými stravovacími návykmi. Iste viete, že obličky čistia krv.  Pri filtrovaní krv zbavujú škodlivých látok. Ak je v krvi príliš veľká koncentrácia minerálov, telo sa ich nedokáže účinne zbaviť a vzniknú kamene. Telo sa kamene snaží vyplaviť, čím dochádza k upchatiu močovej rúry a uvedeným problémom.

Aby sa stratili problémy, ktoré obličkové kamene spôsobujú, musia sa stratiť aj obličkové kamene. Tých menších (do veľkosti zhruba 4 mm) sa našťastie telo dokáže zbaviť aj samo. Pri tých väčších je potrebný operačný zákrok.

Domaci pivovar eshop - obličkové kamene a pivo

Prevencia pred vznikom obličkových kameňov

Pitný režim, pitný režim a ešte raz pitný režim. Dostatočný prísun tekutín je základom prevencie. Denne by sme mali vypiť 2 až 3 litre tekutín (požadované množstvo záleží od vašej hmotnosti). Dôležité je však aj to, čo pijeme. Vhodná je čistá voda, ovocný, zelený, či bylinkový čaj a nízko mineralizované minerálky. Medzi nevhodné nápoje patria vysoko mineralizované minerálky, čierny čaj, kupovaný ľadový čaj, káva a alkohol.  Za nevhodné z hľadiska prevencie sa považuje aj nadmerné solenie a konzumácia  jedál a nápojov, ktoré obsahujú veľké množstvo umelých prísad.

Obličkové kamene a pivo

Konečne sme sa sem dostali. Máme sa tu však o čom baviť, keď v predchádzajúcom odseku bolo uvedené, že alkohol patrí z hľadiska prevencie medzi nevhodné tekutiny? Áno máme, pretože aj tu platia určité výnimky. V prípade obličkových kameňov je to víno a pivo. Víno obsahuje prospešné flavonoidy a pivo zase mierne alkalizuje moč a má močopudné účinky.

Pýtate sa, čo to znamená? Ako konkrétne pivo pomáha v boji s obličkovými kameňmi? U pacientov, ktorí majú urátové, alebo cystínové kamene pitie piva spôsobí, že ustane kryštalizácia kameňa. V niektorých prípadoch sa zároveň, už existujúce kamene, začnú rozpúšťať, čím zmenšia svoju veľkosť. Pivo tiež obsahuje veľké množstvo vody, teda zavodňuje obličky, je močopudné, čím pomáha telu zbavovať sa škodlivých látok. Vďaka kombinácii týchto dvoch vecí môžeme považovať pivo za dobrého spojenca v prevencii proti obličkovým kameňom. Netreba však zabúdať na to, že polovicu denného prísunu tekutín by mala tvoriť čistá voda a každý zdravotný problém by ste mali riešiť s lekárom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.