pH piva

Pivo je u nás na Slovensku veľmi obľúbený nápoj. Mnoho z nás si ho vychutnáva po celý rok, avšak väčšej obľube sa teší v lete. O pive však existuje mnoho poloprávd a mýtov, ktoré mnohých z nás zavádzajú. Určite ste napríklad počuli, že z piva sa priberá, pivo je vysoko kalorické či návykové alebo že z piva rastie brucho. Okrem týchto všeobecne známych mýtov je veľmi diskutovaná téma aj to, či je pivo zásadité alebo kyslé a s akou hodnotou pH. Poďme sa teda spolu pozrieť na to kde je vlastne pravda.

Aká je pH hodnota piva?

Na otázku či je teda pivo kyslé a zásadité existuje len jedna odpoveď a to, že zásadité pivo neexistuje. Z chemického hľadiska totiž nie je možné vyrobiť zásadité pivo. Z toho vyplýva, že všetky pivá sú kyslé, ale majú rozličnú pH hodnotu. Podľa normy by pivo malo mať hodnotu pH od 4,1 do 4,8. Klasické europivá majú hodnotu pH zvyčajne v rozpätí od 4,2 – 4, 3. Avšak pivo Pilsner Urquell má hodnotu pH 4,6, čo môže vyvolať pocit zásaditej chuti. Táto chuť je však spôsobená vďaka vysokému obsahu chmeľových látok. Každé pivo je však špecifické a výrobca si dáva záležať, aby si to jeho konzumenti obľúbili čo najviac. Určite máte aj vy svoje obľúbené pivo na ktoré nedáte dopustiť. Možno práve jeho pH hodnota vám vyhovuje najviac.

pH hodnota iných nápojov

Pre zaujímavosť uvedieme aj pár približných hodnôt iných obľúbených nápojov: čistá voda má pH 7, minerálka má pH 6, čaj 5,5 pH, káva 5 pH, víno 4,0 pH, pomarančový džús 3,5 pH, Coca-Cola 2,5 pH. Väčšina sladených a energetických nápojov sú teda kyseliny. Kyslá chuť týchto nápojov však býva veľmi často prekrytá obrovským množstvom cukru a taktiež aj oxidom uhličitým.

V ľudskom tele je potrebné mať rovnovážny pomer kyseliny a zásad. Ak je tento pomer narušený dochádza k prekysleniu organizmu, čo patrí medzi najčastejšie a tiež aj najzávažnejšie zdravotné ochorenie súčasnosti. Preto sa odporúčajú konzumovať aj zásadité potraviny medzi ktoré patrí napr. himalájska soľ, zelené trávy (zelený jačmeň, chlorella), uhorka, kel, špenát, brokolica, zelené nápoje, klíčky, avokádo, červená repa, cesnak, paprika, paradajka, citrón, pohánka, špargľa a mnoho ďalších. Preto si po konzumácii piva a celkovo pre vaše zdravie doprajte aj zásadité potraviny aby ste vytvorili v tele požadovanú rovnováhu každý deň.

Domaci pivovar eshop - pivo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.