Pivo a cukrovka

Dnešná téma nám priblíži, či pivo a cukrovka patria k sebe, alebo či sa tieto dva pojmy navzájom vylučujú.

Počas teplých letných večerov je obľúbenou činnosťou grilovačka na záhrade spolu s priateľmi. Správny hostiteľ prichystá občerstvenie, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je kvalitné pivo. Čo však robiť v prípade, že jeden z hostí je diabetik? Je vôbec vhodné mu pivo ponúknuť alebo pivo a cukrovka k sebe jednoducho nepatria?

Ako sa znáša Pivo a cukrovka?

Aby sme zodpovedali túto otázku, musíme sa pozrieť na to čo pivo obsahuje. V jednom desať stupňovom svetlom pive je približne 10 gramov cukru. Sacharidy z piva spôsobujú, že v krvi stúpne hladina cukru. Aj preto, si niektorí ľudia po tréningu doprajú pohár piva, miesto iontového nápoja. Sacharidy z piva rovnako ovplyvnia hladinu glukózy v krvi aj diabetikom. Poďme ale ďalej. Pivo obsahuje aj alkohol. Ako je známe, vypitie akéhokoľvek alkoholického nápoja môže zvýšiť riziko hypoglykémie (nízkej hladiny cukru v krvi). Toto už je vec, ktorá môže byť pre ľudí užívajúcich inzulín hrozbou. V pive sa našťastie nejedná o vysoké percento. Polliter svetlého desaťstupňového piva obsahuje približne 4 % alkoholu.

Cukrovkou trpí čoraz väčšie množstvo ľudí a na tému pivo a cukrovka, alebo alkohol a cukrovka sa robí mnoho výskumov. Zistené výsledky poukazujú na určitý ochranný účinok pred ochorením na diabetes 2. typu. Ochranný účinok vzniká pri miernej konzumácii alkoholu. Nie je celkom známe ako funguje, no zistilo sa, že alkohol čiastočne normalizuje neschopnosť buniek naviazať inzulín. To je jav typický pre diabetes, pri ktorom telo nedokáže presunúť glukózu z krvi do tkanív, kde ju potrebuje. Je však dôležité ustrážiť si počet pív, ktoré si cukrovkár dopraje. Ženy by mali zostať pri jednom pohári piva, muži si môžu dopriať dva.

Domaci pivovar eshop - pivo a cukrovka

Ak chce mať cukrovkár istotu ako naňho polliter piva vplýva, môže si to jednoducho skontrolovať pomocou glukometra. A to tak, že si odmeria hladinu cukru pred a po vypití alkoholu. Takýmto premeraním zistí, ako jeho telo reaguje na vypitý pohár piva. Dôležité je však, aby človek s cukrovkou pivo zahrnul do zoznamu prijatých sacharidov. Teda aby udržal hladinu cukru v norme. V prípade akýchkoľvek otázok a pochybností je možnosť navštíviť lekára, ktorý bude vedieť odborne poradiť s ohľadom na lieky, ktoré pacient užíva.

Pivo a cukrovka sa teda navzájom nevylučujú. Dokonca môže byť pivko do určitej miery prospešné. Preto môžete jeden pohár smelo ponúknuť vašim hosťom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.