Pivo a vitamíny ukryté vo vnútri

O tom, že pivo, pokiaľ sa pije v primeranom množstve, má pozitívny vplyv na ľudský organizmus sme si písali už minule. Dnes si povieme podrobnejšie čo má spoločné pivo a vitamíny, aké sa v ňom nachádzajú a aké majú účinky na náš organizmus.

Pivo a vitamíny

Spomedzi vitamínov sa v pive nachádzajú najmä vitamíny skupiny B. Konkrétne sú to vitamíny skupiny B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (niacín), B6 (pyridoxín) a kyselina listová. Každá skupina má vplyv na niečo iné a všetky sú prítomné v každom pive. V nasledujúcej časti rozpíšeme aký účinok majú na naše telá jednotlivé z nich.

Pivo a vitamín B1 tiamín

Tiamín je vo vode rozpustný vitamín. Pretože môže byť skladovaný len v množstve 30 mg, ľudské telo ho potrebuje neustále prijímať z potravy. Účinne pomáha v tkanivách rozkladať sacharidy, čím dodáva telu energiu. Je dôležitý pre správnu funkciu srdca, nervovej sústavy a rast svalov. Uvádzaná, odporúčaná denná dávka je 1,4 mg. Jeho nedostatok sa prejavuje svalovými kŕčmi, poruchou kardiovaskulárneho systému, únavou, podráždenosťou až depresiou. Vypitím pollitra piva pokryjete 1,5% dennej dávky.

Pivo a vitamín B2 ribolfavín

Riboflavín je rovnako vo vode rozpustný vitamín. Telo ho si skladuje v malých množstvách v srdci, pečeni a ľadvinách. Takisto hrá dôležitú úlohu pri uvoľňovaní energie zo sacharidov, pri telesnom raste a obnove červených krviniek. Odporúčané denné množstvo pre príjem potravinami je 1,5 mg. Jeho nedostatok môže spôsobiť závažné poruchy osobnosti. Nedostatok  tiež spôsobuje zápalové procesy na slizniciach a môže viesť až k anémii. Ak si doprajete jeden polliter piva denne pokryjete približne 10% dennej dávky.

Pivo a vitamín B3 niacín

Niacín sa významne podieľa na výžive buniek. Uvoľňuje do tela energiu z tukov a sacharidov, teda pomáha syntetizovať telesný tuk a cholesterol. Pôsobí predovšetkým v črevách, pečeni a kostnej dreni. Odporúčané denné množstvo pre príjem potravinami je 18 mg na deň.  Nedostatok spôsobuje poruchy spánku, stratu chuti do jedla, bolesť hlavy, kožné zápaly a vyrážky a celkovú vyčerpanosť organizmu. Jedným pohárom piva pokryjete 22% dennej dávky vitamínu.

Pivo a vitamín B6 pyridoxín

Vitamín B6 hrá dôležitú úlohu pri metabolizme a absorpcii bielkovín. Tiež reguluje množstvo tukov a sacharidov. Podporuje tvorbu červených krviniek a pomáha správnej funkcii nervového systému. Rovnako ako predchádzajúce vitamíny je rozpustný vo vode. Odporúčaná denná dávka pre príjem potravinami sú 2 mg. Nedostatok sa prejavuje Dermatitídou, teda zápalovými  ochoreniami kože. Ďalej sa prejavuje chudokrvnosťou, stratou vlasov a poruchami imunitného systému. Veľkým pivom pokryjete približne 15% odporúčanej dennej dávky.

Domaci pivovar eshop - pivo a vitaminy

Kyselina listová

Kyselina listová je základným vitamínom, ktorý podporuje tvorbu červených krviniek, syntézu DNA a rast tkaniva. Zvyšuje chuť do jedla a tvorbu žalúdočných štiav. Odporúčaná denná dávka je 0,4 mg na deň. Nedostatok spôsobuje anémiu, postihnutie slizníc, hnačky, poruchy rastové, neurologické a poruchy reprodukčné. Závažný nedostatok môže spôsobiť až predčasný pôrod. Jeden pohár vám pomôže pokryť 26% dennej dávky.

Záverečné zhrnutie

Pokiaľ budete piť pivo v rozumnej miere, teda pre chuť a lepšie trávenie, doprajete telu veľa zdraviu prospešných látok. Pivo a vitamíny vám pomôžu znížiť stres, podporí krvný obeh a znížia riziko srdcovo-cievnych ochorení. Doprajte si ho preto v primeranom množstve no s radosťou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.