Pivo a jeho účinky

Pivo je stvorené iba zo štyroch základných surovín a to voda, chmeľ, slad a kvasinky, ale aj napriek tomu dokáže divy. Pivo nezameniteľne patrí do každej slovenskej domácnosti, avšak málokto si uvedomuje aj jeho účinky na zdravie a pije ho iba preto, že mu jednoducho chutí. Niektoré štúdie dokonca  tvrdia, že pivo je ešte zdravšie ako mnohými ospevované červené víno.

Odporúčaná denná dávka piva

Aby pitie piva malo blahodárne účinky na naše telo, je potrebné dodržať odporúčanú dávku, ktorá je 0,5 – 1 l u mužov a 0,3 l u žien. Toto množstvo sa však neodporúča piť každý deň, ale striedmejšie a to 2-4 krát do týždňa.

Domaci pivovar eshop - pivo

Zloženie piva

Tento zlatistý nápoj obsahuje množstvo vitamínov (hlavne skupinu B, , kyselinu listovú, riboflamín a iné), minerálov (sodík, vápnik, draslík, horčík, fosfor a kremník) a taktiež obsahuje aj prírodné antioxidanty. Ďalšou jeho skvelou vlastnosťou je aj 0-ový obsah tuku či cholesterolu. V  1 deci  svetlého piva je približne 39 kalórií, čo je menej ako kalorická hodnota v 100 mililitroch mlieka, džúsu či vína.

Pivo a účinky na zdravie

Poďme sa teda pozrieť na zdravotné účinky, ktoré nám umiernené pitie piva prináša.

 1. Zrýchľuje metabolizmus – každému po pive rýchlo „vyhladne“, a to vďaka chmeľu, ktorý pivo obsahuje. Chmeľ dodáva pivu špecifické horké chute, ktoré stimulujú tvorbu tráviacich enzýmov. Taktiež podporuje aj činnosť žalúdka.
 2. Ochraňuje pred infarktom – dobrá správa pre pivárov je tá, že riziko srdcového infarktu je až o 40 – 60 % menej ako u abstinentov.
 3. Bojuje proti rakovine –pivo obsahuje tzv. polyfenoly –  látky, ktoré chránia pred agresívnymi voľnými radikálmi. Ale pozor! viac ako dve fľaše denne majú opačný účinok.
 4. Znižovanie rizika mŕtvice – pivo totižto zabraňuje zhlukovaniu červených krviniek, ktoré zapríčiňujú krvné zrazeniny.
 5. Znižuje tvorbu obličkových kameňov – každý z nás to určite pozná, keď si dá jedno-dve pivá a musí ísť na toaletu. Dôvod je jednoduchý pivo pôsobí močopudne a tým zabraňuje tvorbe obličkových kameňov.
 6. Posilňuje kosti – vďaka obsahu kremníku, ktorý priaznivo pôsobí proti osteoporóze.
 7. Znižuje cholesterol – pitie piva zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a znižuje hladinu zlého. Štúdie ukazujú, že pitie piva dokonca predlžuje život.
 8. Pomoc pri prechladnutí – stačí ak pivo povaríte (nesmie prevrieť) a pridáte citrón a med, a takíto elixír podávajte ako medicínu.
 9. Podporuje spánok – nakoľko chmeľ je prírodné sedatívum, tak priaznivo upokojuje naše nervy. Ak si pred spaním dáte jedno pivo budete pokojnejšie a lepšie spať. Väčšie množstvo bude pôsobiť naopak.
 10. Skrášľuje pleť a spevňuje vlasy – vďaka minerálom a vitamínom, ktoré pivo obsahuje je dobré aj pre ženskú ale aj mužskú krásu.
 11. Vylepšuje pamäť – legendy hovoria, že pivkári trpia Alzheimerovou chorobou zriedkavo.
 12. Chráni organizmus pred hnačkou – a to vďaka obsahu kyseliny mliečnej a octovej, ktoré ochraňujú črevá pred baktériami, ktoré spôsobujú hnačku.
 13. Pôsobí proti žalúdočným vredom – ak vypijete 3 veľké pivá zabránite tak tvorbe baktérií, ktoré spôsobujú zápal žalúdka. Dá sa tak šikovne predísť riziku vzniku žalúdočných vredov.
 14. Pôsobí proti ľadvinovým kameňom – vďaka horčíku, ktorý obsahuje jeden pohár či fľaša piva. Pivo pomáha zavodňovať ľadviny , čo priaznivo pôsobí v prevencii proti ľadvinovým kameňom.
 15. Pomáha so socializáciou – posedenie pri pive má priaznivé účinky aj pri medziľudských vzťahoch. Taktiež sa pri ňom upokojíme, strávime príjemné chvíle a konverzujeme s ľuďmi.

Preto ak nabudúce budete rozmýšľať či siahnuť po pive, pripomeňte si predchádzajúce riadky a choďte do toho. Dodržte odporúčanú dávku a Vaše telo sa Vám poďakuje.

Komentáre

 • Július Odpovedať

  Zdravím všetkých Dobrých Ľudí.Pivo je velmi dobrí a zdraví nápoj,pijem celí život a nič mi nie je.Dôchodca 70r.
  Na Zdravie priatelia.

  22. februára 2020 at 19:09
  • Martin Kolesár Odpovedať

   Ďakujeme za príspevok a prajeme veľa ďalších rokov v zdraví. 🙂

   24. februára 2020 at 10:42
 • Zuzana Odpovedať

  Dobrý deň, ja pijem pivo už asi 10 rokov a chvála Bohu, nemám problémi s mocovymi cestami

  10. apríla 2020 at 14:51

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.