Pivo po cvičení?

Odchádzate z posilňovne, alebo ste práve dokončili svoj vytrvalostný tréning a v hlave sa vám myšlienky neustále krútia okolo oroseného pohára piva? Ak vás zaujíma, či je pivo po cvičení dobrý nápad,  prečítajte si dnešný článok.

Čo sa deje s telom počas cvičenia?

Počas fyzickej námahy v tele prebieha veľké množstvo rôznych chemických procesov. Na to, aby vládalo podať požadovaný výkon, potrebuje energiu. Počas cvičenia sa okrem iného v tele produkujú hormóny, ktoré majú za úlohu zabezpečiť pre organizmus dostatočný prísun energie. Môžeme spomenúť napríklad hormón kortizol. Obličky na zvýšenú námahu zareagujú a vylúčia kortizol. Vylúčený hormón pomáha premeniť sacharidy na glukózu, teda energiu. Ďalším je hormón glukagón, ktorý v prípade, že telo nemá dostatok glukózy, na energiu premieňa uložené tukové zásoby. Určite treba spomenúť aj inzulín, ktorý udržuje vyrovnanú hladinu cukru v krvi tým, že uľahčuje glukóze dostať sa do buniek, kde ju telo potrebuje.

Okrem toho, že počas fyzickej námahy telo spaľuje zásoby tuku, dochádza k strate ďalších dôležitých látok ako sú vápnik, horčík, draslík a sodík. Tieto prvky zohrávajú dôležitú úlohu pre správne fungovanie organizmu a je potrebné ich po cvičení doplniť.

Iontové nápoje

Po tréningu množstvo športovcov pije iontové nápoje. Tieto nápoje zavodňujú organizmus a dodávajú mu látky, ktoré telo počas nadmernej fyzickej záťaže spotrebuje. Sú to najmä minerálne látky (sodík, draslík, horčík), vitamíny (C a B) a tiež sacharidy. Presné zloženie závisí od konkrétneho nápoja a druhu. Hypotonické iontové nápoje obsahujú minimum cukrov a ľahko sa vstrebávajú. Izotonické nápoje obsahujú už vyšší obsah cukrov, sú vhodné na rýchle doplnenie energie. Hypertonické nápoje majú najvyšší obsah sacharidov a sú pre telo prospešné vo fáze regenerácie. Každý si teda môže vybrať „ionťák“, ktorý mu najviac vyhovuje.

Pivo po cvičení ako iontový nápoj?

Už vieme, čo obsahujú iontové nápoje. Poďme sa teda pozrieť, či sa s tým dá porovnať bežné pivo.

Uvádza sa, že pivo obsahuje optimálne množstvo sacharidov. Tiež obsahuje vitamíny skupiny B a pomerne veľké množstvo minerálnych látok. Je to najmä fosfor, vápnik, sodík a draslík. Podľa zloženia teda pohár piva po cvičení môžeme pokladať za ideálny iontový nápoj. Výsledky jedného výskumu dokonca dokazujú, že telo dokáže vďaka optimálnemu obsahu sacharidov, vstrebať pivo rýchlejšie ako čistú vodu.

Treba byť však opatrný pri množstve piva, ktoré si po tréningu doprajeme. Pivo okrem prospešných látok, ktoré už boli spomenuté, obsahuje aj alkohol, ktorý je pre telo cudzou látkou. To znamená, že telo po vypití alkoholického nápoja najskôr vylúči alkohol – zbaví sa cudzej látky a až následne spustí metabolizmus ostatných živín. To môže predĺžiť regeneráciu síl po cvičení.

Domaci pivovar eshop - pivoČo z toho vyplýva? Jedno pivo po cvičení je vhodné rovnako ako klasický iontový nápoj a môžeme si ho dopriať bez výčitiek. Doprajeme tak telu koktail zdraviu prospešných látok, ktorý nás osvieži a bude chutiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.