Koľko kalórii obsahuje svetlé, tmavé či DIA pivo?

Ak patríte aj vy medzi milovníkov piva určite vás zaujíma koľko má také pivo v sebe ukrytých kalórií. Do internetového vyhľadávača zadáte teda pojem kalorie pivo. Poďme sa spolu v tomto článku pozrieť na to, koľko kalórii pivo obsahuje a porovnať ich aj s inými obľúbenými nápojmi.

Výživová hodnota a obsah kalórií v pive

Výživová hodnota, či už nápojov alebo potravín sa udáva v jednotkách energie. Jednotkami energie sú jouly resp. kilojouly (kJ). Často krát na etiketách vidíme označenia aj v kilokalóriách, ktoré sú označované ako kcal. Pre zaujímavosť uvedieme, že jedna kilokalória (kcal) sa rovná 4,187 kilojoulu (kJ). Podstatnou zložkou piva je voda. Voda tvorí v pive až približne 92% a teda jej nutričná hodnota v pive je zanedbateľná. Medzi najdôležitejšiu nutričnú zložku v pive patrí alkohol. Je dôležité si však uvedomiť, že kalorická hodnota piva sa vypočítava z váhového obsahu a nie z objemového. Ďalšími významnými zložkami, ktoré ovplyvňujú kalorickú hodnotu piva sú sacharidy a bielkoviny. Pre zaujímavosť uvedieme napríklad to, že jeden gram čistého alkoholu má energetickou hodnotu 6,9 kcal, jeden gram sacharidov a bielkovín obsahuje cca 4,1kcal a jeden gram tuku obsahuje približne 9,2kcal. Energetická hodnota piva je daná súčtom týchto nutričných hodnôt. Aby nám tieto čísla dali zmysel uvedieme si to v praktickej ukážke. Liter klasického svetlého 10° piva teda obsahuje približne 360 kcal (1500kJ), liter 12° piva obsahuje o niečo viac kalórií a to zhruba 440 kcal (1800kJ). Tmavé či čierne pivá majú kalorickú hodnotu o niečo vyššiu, závisí to od pivného štýlu. Ak patríte medzi celiatikov, prípadne vám chutí pivo s označením DIA s konzumáciou jedného litra dáte do svojho tela cca 400 kcal (1600kJ).

Domaci pivovar eshop - pivo

Ak naopak patríte k vyznávačom nealkoholického piva, tak svoj denný príjem kalórii s jedným litrom obohatíte „len“ o 160 kcal (670kJ). Pre porovnanie vám uvedieme aj hodnoty iných nápojov a to napr. liter plnotučného mlieka obsahuje 740kcal,  liter bieleho vína 560 kcal a liter červeného vína 680kcal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.