Pivné štýly

Chuť, vôňa, horkosť a plnosť piva sa u rôznych pivných štýlov líši. Pivných štýlov je vo svete piva veľké množstvo. Každému milovníkovi či milovníčke piva chutí niečo iné, preto si v nasledujúcich riadkoch predstavíme rôzne najobľúbenejšie pivné štýly.

Pilsner

Pivo Pilsner alebo Pils sa vyznačuje svetlou farbou a od ostatných svetlých pív sa líši výraznejšou chmeľovou chuťou, vďaka kvalitným odrodám chmeľu.  Pivo s názvom Pilsner vytvoril sládek Josef Groll už v roku 1842 v Plzni, pričom jeho vznik bol ovplyvnený historickými okolnosťami a geografickými podmienkami. Pivo Plzeňškého typu si stále udržuje vysokú popularitu a varí sa po celom svete.


ALE

Názov Ale sa najčastejšie používa vo Veľkej Británii pre vrchne kvasené pivá. Pri vrchne kvasenom pive začnú kvasinky v mladine pri vyšších teplotách rýchlo pracovať, vďaka čomu sa docieli veľmi špecifická chuť a aróma. V chuti tohto pivného štýlu je cítiť ovocné tóny. Na svete existuje mnoho druhov a farieb piva Ale.


IPA

Pivný štýl IPA (India Pale Ale) vznikol na začiatku 19. storočia ako silnejšie pivo s výraznou chmeľovou chuťou pre anglické vojsko v Indii. V súčasnosti môžu mať piva s názvom IPA podobu od svetlo zlatého slabšieho piva až po medenú farbu piva, s väčšou silou a chmeľovou chuťou. Pivý štýl IPA patrí medzi vrchne kvasený typ piva.


Bitter

Pivný štýl Bitter je horké pivo, ktoré je podobné pivnému štýlu Ale, avšak vyznačuje sa viac výraznejšou chmeľovou chuťou. Farba tohto pivného štýlu je zlatá až medená. Vyšší podiel chmeľu mierne potlačuje chuť sladu, avšak jeho chuť je nezameniteľná. Bitter, ktorý kvasí v sudoch je menej perlivý, čo je pre tento štýl piva charakteristické. Ide o vrchne kvasené pivo.


Lager

Najznámejší a najrozšírenejší pivný štýl vo svete je práve Lager. Ide o svetlý ležiak, ktorý sa vyznačuje jemnou sladovou chuťou, nízkou horkosťou, chmeľovou vôňou a vysokou “pitelnosťou”. Toto klasické svetlé pivo je veľmi obľúbené aj vo všetkých kútoch Slovenska.


Stout

Jedno z najtmavších pív, ktoré sa označuje pod názvom Stout, je podobné pivnému štýlu Porter, ale obsahuje špeciálny slad, viac chmeľu a ďalšie prísady, ktoré mu dodávajú jedinečnosť. V tomto tmavom pive je cítiť mierny nádych praženej kávy, pretože sa do neho pridáva pražený slad. Druhov tohto piva je viac a vo všeobecnosti možno stouty rozdeliť na Dry (suchý) Stout, Sweet (sladký) Stout a Imperial (kráľovský) Stout.


Wheat

Pivný štýl Wheat reprezentuje svetlé pšeničné pivá. K výrobe tohto štýlu sa používa okrem jačmenného sladu aj pšenica. Nikde však nie je stanovené presné percento tohto podielu, avšak väčšinou je to približne 50%. Môže to však byť viac aj menej. Tento štýl piva sa vyznačuje veľmi zaujímavou kombináciou ovocných a korenených chutí a vôní. Chuť piva Wheat sa však môže líšiť podľa druhov a tiež aj krajín, kde sa vyrába.


Jedinečné pivné stýly

Okrem klasických pivných štýlov máme v ponuke aj jedinečné druhy pív. V tejto skupine nájdete mladinové koncenráty rôznych farieb, chutí a kútov sveta.