Výpočet alkoholu

Poznáte aj vy ten pocit, keď ste to s alkoholom trochu predchádzajúcu noc prehnali? Istotne by ste dali všetko za to, aby tá nepríjemná bolesť hlavy rýchlo prešla. Ak vás nebodaj čaká náročný deň v práci alebo jazda autom, určite vás zaujíma, čo sa alkohol vo vašom tele ešte nachádza. Výpočet alkoholu nie je taký náročný, ako sa na prvý pohľad môže zdať. V tomto článku si uvedieme niekoľko možnosti ako sa dá zistiť koľko alkoholu v organizme ešte zostalo.

Výpočet alkoholu pomocou alkohol testeru

Prvou, azda najspoľahlivejšou metódou výpočtu alkoholu je tzv. alkohol tester. Alkohol testery sú teda výbornou pomôckou po prehýrenej noci, pretože vďaka citlivému polovodičovému senzoru presne namerajú vašu aktuálnu hladinu alkoholu v dychu. Väčšina testerov má prehľadný digitálny displej na ktorom sa hodnota alkoholu v krvi objaví po pár sekundách. Ich cena samozrejme závisí od typu, prevedenia, možností merania atď. Rádovo sa ich cena pohybuje od niekoľko desiatok eur, tie najvýkonnejšie však môžu stáť aj niečo okolo stoviek eur. Je len na vás akú presnú hodnotu vyžadujete.

Výpočet alkoholu pomocou internetovej kalkulačky

Druhou metódou môže byť napríklad výpočet alkoholu pomocou internetovej kalkulačky. Táto metóda je tiež veľmi jednoduchá a pomerne aj presná. Do kalkulačky väčšinou uvediete vaše pohlavie, vek, počet hodín od začiatku konzumácie alkoholu, množstvo vypitého alkoholu a jeho objem v %. Kalkulačka vám na základe týchto údajov vypočíta vašu súčasnú hladinu alkoholu v krvi a taktiež aj predpokladaný čas potrebný na vytriezvenie.

Výpočet alkoholu pomocou rovnice

Ak si chcete byť ešte istejší alebo ak nemáte po ruke ani internet ani alkoholový tester je tu aj tretia metóda výpočtu alkoholu v krvi. Rovnica je takáto: hladina alkoholu [g/kg = ‰] = množstvo v dl × objem percenta alkoholu [%] × (muži 1,1; ženy 1,3) / telesná hmotnosť [kg] – doba od požitia [hod] × 0,2. Výsledok môže byť však nie až taký presný ako u predchádzajúcich dvoch metódach.

Domaci pivovar eshop - výpočet alkoholu

Namerané hodnoty alkoholu

Meranie zvyškového alkoholu sa udáva v promile alebo v miligramoch etanolu na liter. Pri policajnej kontrole vám policajti merajú alkohol v dychu, ktorý sa uvádza v miligramoch etanolu na liter. Koncentrácia alkoholu v krvi sa zasa meria v promile. Najlepšie však čo môžete pre svoje telo, zdravie a tiež peňaženku urobiť je to, že noc predtým ako máte ráno šoférovať budete piť s mierou. Vyhnete sa tak zbytočným pokutám a ďalším výdajom, ktoré s tým môžu súvisieť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.