Pitie piva si ľudia obľúbili už v dávnej minulosti a platí to až dodnes

Ľudia už od nepamäti vymýšľali nové recepty, nápoje, chute a kombinácie. Vďaka mnohým inovátorom, ktorí sa mierne odlíšili od zaškatuľkovaných tradícii a postupov vzniklo mnoho chutných jedál a nápojov. Niekedy to bolo vďaka náhode, inokedy naopak vďaka pozoruhodnej mysli a presvedčeniu.  V súčasnosti si tak môžeme vychutnať netradičné jedlá z celého sveta, vychutnať si obľúbené pitie piva, čajov alebo aj kávy. Poďme sa ale spolu detailnejšie pozrieť na pivo ako také, priblížiť si jeho chemické zloženie a povedať si niekoľko zaujímavostí či výhod, ktoré nám pivo prináša.

Niekoľko základných informácii o pive

Pivo rozhodne patrí medzi jeden z najstarších nápojov na svete a rovnako aj medzi jeden z najobľúbenejších. Jeho ročná spotreba sa v posledných rokoch odhaduje až na 160-170 miliárd litrov. Čo je už naozaj slušné číslo. Zaujímavosťou je, že až 70% piva z tohto celkového množstva je varené na plzenský spôsob, ktorý je vo svete známy aj pod pojmom Pilsner či Pils. Na to môžu byť teda naši bratia Česi naozaj právom hrdí.  Okrem tohto pivného štýlu existujú aj iné, ktoré ste už možno vyskúšali alebo ešte ste nemali tú česť. Medzi netradičnejšie pivné štýly patrí napríklad v súčasnosti veľmi obľúbená IPA, Pale Ale, Bitter, tmavý Stout, pšeničný Wheat či osviežujúci Cider. Pivných štýlov je v dnešnej dobe skutočne neúrekom.

Chemické zloženie piva

Medzi základné zložky piva patrí voda (ktorá je zo základných surovín najdôležitejšia), jačmeň a chmeľ. V pive sa tiež nachádzajú aj sacharidy, bielkoviny, alkohol, oxid uhličitý, minerálne a stopové prvky (akými sú napr. fosfor, horčík, draslík, železo, meď, chróm, vápnik či zinok) . V pive ďalej nájdeme aj vitamíny (predovšetkým skupiny B), horké látky z chmeľu, fenoly a polyfenoly, glycerol, prirodzené farbiva atď. Zaujímavosťou je, že v pive sa nachádza ešte približne ďalších 3000 látok vo veľmi malom množstve a nie sú ešte dopodrobna preskúmané. Podiel a množstvo jednotlivých zložiek sa líši od stupňovitosti piva. Všetky spomenuté zložky totiž vedia výrazne ovplyvniť jeho chuť, vzhľad a takisto aj vôňu.

Domaci pivovar eshop - pivo

Dobrou správou je to, že pivo je dostupné vo všetkých obchodoch, pohostinstvách alebo si ho môžete uvariť aj v pohodlí domova. Na našej stránke nájdete všetky potrebné suroviny, nádoby a pomôcky, aby sa vám domáce pivo vydarilo a chutilo fantasticky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.