Zázvorové pivo je obľúbené medzi milovníkmi ochutených pív

Zázvor je známy aj pod pojmom ďumbier. Ide o koreň so žltou dužinou, ktorý obsahuje množstvo éterických olejov, vitamínov a aminokyselín. Typickú jemne štipľavú chuť zázvoru spôsobuje látka gingerol, ktorá pripomína chuť chilli či chrenu.  Zázvorové pivo má bohatú tradíciu hlavne vo Veľkej Británii. Tento typ piva bol predchodcom súčasných perlivých nealkoholických nápojov, ktoré si ľudia často varili doma. Vo Veľkej Británii bola konzumácia tohto nápoja dokonca bezpečnejšia ako voda, pretože tá bola často kontaminovaná. V roku 1935 bolo dokonca v tomto ostrovnom štáte viac ako 3000 lokálnych výrobcov zázvorového piva. V súčasnosti to je iba jedna britská firma, ktorá vyrába “moderné” zázvorové pivo, ktoré je obohatené rôznymi príchuťami a sýtené oxidom uhličitým. Výroba zázvorového piva sa postupne rozšírila aj do Kanady a USA.

Osviežujúce zázvorové pivo počas leta

Vyskúšali ste už napríklad zázvorové pivo? Ak áno určite ste ocenili jeho špecifickú a lahodnú chuť, ak nie určite to skúste. Zázvorové pivo je prirodzene fermentovaný nápoj, ktorý sa vyrába zo zázvoru, cukru, citrónu a pivných kvasiniek. Obsah cukru je nižší ako pri klasickom či ovocnom pive. Zázvorové pivo si môžete tiež ochutiť borievkou, myším chvostom, sladkým drievkom alebo dokonca aj s chilli.

Urobte si doma zázvorové pivo aj vy

Na výrobu tradičného zázvorového piva nebudete potrebovať nič špeciálne. Postačí vám približne 15 gramov čerstvého nastrúhaného zázvoru, 200 gramov hnedého cukru, 2 litre vlažnej vody a sušené pivné kvasnice. V recepte bez kvasníc môžete použiť droždie. Najprv si nastrúhajte zázvor, potom ho spolu s cukrom a vlažnou vodou dajte najlepšie do sklenenej 2 l fľašky. V osobitnom pohári si vo vlažnej vode rozrobte pivné kvasinky (približne pol lyžičky) a poriadne premiešajte. Nechajte približne päť minút odstáť a potom to vylejte do fľašky s ostatnými ingredienciami. Takto pripravený nápoj nechajte aspoň jeden deň odstáť pri izbovej teplote. Po dni zmes preceďte do čistých fliaš, približne tri centimetre pod okraj kvôli voľnému priestoru pre kvasenie. Zázvorové pivo nechajte odležať ďalšie tri dni. Pri naliatí do pohára bude mať pivo mierne zakalenú farbu, výbornú chuť a príjemnú vôňu.

Domaci pivovar eshop - Zázvorové pivo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.