Nepasterizované pivo

Určite ste si už aj vy všimli, že sa do prevádzok, barov či do regálov obchodov dostali pivá, ktoré sú označované ako nepasterizované pivo. Nepasterizované pivo ukrýva v sebe špecifickú a veľmi príjemnú chuť. Proces pasterizácie je známy už z dávnej minulosti, avšak množstvo pivovarov a ďalších firiem s potravinami a nápojmi sa ním inšpiruje dodnes.

Čo znamená pojem pasterizácia piva?

Ako sme už spomenuli vyššie, proces pasterizácie je už známy niekoľko desiatok rokov a prišiel naň francúzsky vedec L. Pasteur. V procese varenia piva sa tento proces využíva tesne pred stlačením do fľašiek alebo do suda. Dôležité je pivo zahriať na vysokú teplotu aby došlo k spomaleniu či až dokonca zabrzdeniu živých procesov, ku ktorým v pive dochádza. Proces pasterizácie môže prebiehať dvomi spôsobmi. Prvý spôsob je, ak sa pivo plní do sudov. V tomto prípade je pivo zahriate na teplotu 72  °C na dobu po minúty až minúty. Tento proces sa v praxi označuje aj ako blesková pasterizácia. Pivovarníci poznajú taktiež aj tzv. tunelovú pasterizáciu, ktorá sa využíva v tom prípade, ak sa pivo bude plniť do fliaš. Tento proces je už o niečo dlhší a trvá od 10-20 minút. Pivo je v tomto prípade zahriate na úroveň 60  °C. Proces pasterizácie sa využíva hlavne z toho dôvodu, aby malo pivo dlhšiu životnosť. Nepasterizované pivo má životnosť o čosi kratšiu, ale zato bohatšiu a plnšiu chuť, čo milovníci a milovníčky piva istotne ocenia.

Dôvody, pre ktoré sa oplatí piť nepasterizované pivo

Nepasterizované či nefiltrované piva sú dominantou zväčša menších pivovarov, avšak už ich nájdeme aj u svetových značiek. Tieto pivá majú síce kratšiu trvanlivosť avšak majú podstatne vyššiu nutričnú hodnotu. Poďme si spolu zrekapitulovať, prečo si dopriať nepasterizované pivo.

Prvým dôvodom môže byť to, že pivo obsahuje množstvo vitamínov a to predovšetkým zo skupiny B. Ďalej obsahuje aj horčík, fosfor, draslík či vápnik. Druhým dôvodom je to, že znižuje kyslosť v našom organizme a pomáha tiež pri tráviacich ťažkostiach. Ďalej priaznivo pôsobí na funkciu srdca a mozgu. Rovnako tak je dobré aj na nervy a pomôže vám zrelaxovať. Pivo taktiež spomaľuje starnutie a zamedzuje tvorbe vrások. Samozrejme však treba brať do úvahy, že všetkého veľa škodí a s pivom to nie je inak. Pre pánov je odporúčaný jeden veľký krígeľ a pre dámy jeden malý tohto zlatistého moku.

Domaci pivovar eshop - pivo

Ak budete nabudúce sedieť na pive s priateľmi, skúste ochutnať aj nepasterizované pivo a uvidíte, či si vás svojou chuťou podmaní alebo nie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.