Nepasterizované pivo

Určite ste si už aj vy všimli, že sa do prevádzok, barov či do regálov obchodov dostali pivá, ktoré sú označované ako nepasterizované pivo. Nepasterizované pivo ukrýva v sebe špecifickú a veľmi príjemnú chuť. Proces pasterizácie je známy už z dávnej minulosti, avšak množstvo pivovarov a ďalších firiem s potravinami a nápojmi sa ním inšpiruje dodnes.

Čo znamená pojem pasterizácia piva?

Ako sme už spomenuli vyššie, proces pasterizácie je už známy niekoľko desiatok rokov a prišiel naň francúzsky vedec L. Pasteur. V procese varenia piva sa tento proces využíva tesne pred stlačením do fľašiek alebo do suda. Dôležité je pivo zahriať na vysokú teplotu aby došlo k spomaleniu či až dokonca zabrzdeniu živých procesov, ku ktorým v pive dochádza. Proces pasterizácie môže prebiehať dvomi spôsobmi. Prvý spôsob je, ak sa pivo plní do sudov. V tomto prípade je pivo zahriate na teplotu 72  °C na dobu 1 minúty. Tento proces sa v praxi označuje aj ako blesková pasterizácia. Pivovarníci poznajú taktiež aj tzv. tunelovú pasterizáciu, ktorá sa využíva v tom prípade, ak sa pivo bude plniť do fliaš. Tento proces je už o niečo dlhší a trvá od 10-20 minút. Pivo je v tomto prípade zahriate na úroveň 60  °C. Proces pasterizácie sa využíva hlavne z toho dôvodu, aby malo pivo dlhšiu životnosť. Nepasterizované pivo má životnosť o čosi kratšiu, ale zato bohatšiu a plnšiu chuť, čo milovníci a milovníčky piva istotne ocenia.

Dôvody, pre ktoré sa oplatí piť nepasterizované pivo

Nepasterizované či nefiltrované piva sú dominantou zväčša menších pivovarov, avšak už ich nájdeme aj u svetových značiek. Tieto pivá majú síce kratšiu trvanlivosť avšak majú podstatne vyššiu nutričnú hodnotu.

Domaci pivovar eshop - pivo

Ak budete nabudúce sedieť na pive s priateľmi, skúste ochutnať aj nepasterizované pivo a uvidíte, či si vás svojou chuťou podmaní alebo nie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.