Dnes sa bližšie pozrieme na spojenie “Pivo a dieta”. S prichádzajúcim teplom postupne zhadzujeme vrstvy oblečenia a svetu ukazujeme naše telá. Väčšina z nás chce vyzerať dobre a preto je možné v jarných mesiacoch vo fitnescentrách sledovať zvýšený počet návštevníkov. Zároveň, množstvo ľudí v snahe zhodiť pár kíl do leta, drží v rovnakom období najrôznejšie druhy diét. Ako do tohto všetkého zapadá pohár zlatistého moku?
Prečo pivo a diéta?
V prípade, že je príjem vyšší ako výdaj, alebo inak povedané, ak je energetická hodnota, ktorú prijmeme z jedál a nápojov vyššia ako energetická hodnota, ktorú počas dňa spálime, priberáme. Je to jednoduchá rovnica, ktorá v spojitosti s dnešným sedavým spôsobom života spôsobuje, že čoraz viac ľudí začína bojovať s nadváhou. Takže, ak vás trápi rovnaký problém, mali by ste sa zamyslieť nad tým, ako je to u vás s energetickým príjmom a výdajom. Aby ste si svoju rovnicu nastavili správne, je dôležité do nej započítať naozaj všetky jedlá a nápoje, ktoré počas dňa skonzumujete. Uvádza sa, že priemerná žena vo veku od 31 do 50 rokov, pri strednej fyzickej aktivite, spáli denne 2000kcal (8368kJ). Priemerný muž, v rovnakom veku a rovnakej fyzickej aktivite za jeden deň spáli 2500kcal (10460kJ).
Energetická hodnota piva
100 mililitrov 10° svetlého piva telu dodá 31kcal, čo je 131kJ. Rovnaké množstvo 10° čierneho piva telu dodá 50,2kcal, čo je 211kJ. Za vyššiu energetickú hodnotu piva môže najmä obsah alkoholu. Alkohol ako taký dodáva telu prázdne kalórie. Druhý problém alkoholu z pohľadu chudnutia je, že alkohol sa v tele správa ako cudzorodá látka. Telo sa po vypití alkoholického nápoja snaží najskôr vysporiadať s touto cudzorodou látkou a až následne spúšťa metabolické procesy určené na odbúranie tukových buniek.
V pive je však alkoholu pomenej. Preto pri pití piva v období diéty býva problémom skôr množstvo, ktoré si doprajeme. Ak zostaneme pri jednom pohári piva denne, nemalo by to mať vplyv na účinok diéty. Dôležité však je, energetickú hodnotu z piva započítať do denného príjmu energie.
Pivo oproti ostatným alkoholickým nápojom obsahuje veľké množstvo vody (viac ako 90%), čím dokáže účinne uhasiť smäd. Uvádza sa, že pivo môže poslúžiť aj ako náhrada iontového nápoja po fyzickom výkone. Vypitie dvoch deci piva po cvičení doplní telu potrebný cukor. Aby ste sa v tomto prípade vyhli prázdnym kalóriám z alkoholu, môžete zvoliť skôr pivo nealkoholické.
Aký je teda záver? V prípade, že držíte diétu, neznamená to, že musíte na pitie piva navždy zabudnúť. Pokiaľ si ustrážite množstvo, ktoré vypijete, nemusíte sa zlatistého moku báť ani pri diéte. Nezabudnite však, že posedenie pri pive láka dať si pod zub niečo dobré, čomu je potrebné sa počas diéty vyhnúť.
Pridaj komentár