Pivo a nutričné hodnoty

Pojem pivo a nutričné hodnoty je v poslednej dobe pomerne často skloňovaný. V dnešnom blogu rozoberieme,  ako je na tom mnohými obľúbené pivo a jeho nutričné hodnoty.

Nutričné hodnoty, čo to vlastne znamená?

Pojmom nutričná hodnota sa označuje informácia o množstve látok, ktoré vybraná potravina alebo nápoj obsahuje. Tieto hodnoty nás informujú o tom, v akom množstve sú v potravine zastúpené základné živiny, minerály, stopové prvky, vláknina a ďalšie zložky. Pričom základnými živinami sú chápané bielkoviny, sacharidy a tuky. Nutričné hodnoty sú uvádzané v tabuľkách, vďaka ktorým teda vieme, či a do akej miery je potravina pre výživu človeka významná. Treba si však uvedomiť, že množstvo jednotlivých zložiek v potravinách sa môže vplyvom kvality potravín a spôsobu spracovania meniť. Údaje v tabuľkách nutričných hodnôt preto treba brať ako priemernú hodnotu, od ktorej sa skutočný obsah v potravine môže jemne líšiť.

Pivo a nutričné hodnoty

Poďme sa teraz pozrieť na to, aký poklad obsahuje jeden pohár zlatého moku. Údaje, ktoré budú nižšie uvedené predstavujú obsah látok v bežných pivách. Nutričné hodnoty pivných špeciálov môžu byť iné. Čo teda obsahuje jedno obyčajné pivko? V 500 mililitroch piva nájdeme približne 2 gramy bielkovín, 10 až 25 gramov sacharidov a 0 až 2 gramy tukov. Zastúpenie jednotlivých základných živín je závislé od druhu piva, percenta alkoholu, ktoré pivo obsahuje a receptúry výrobcu.

Nutričné hodnoty a základné druhy piva

Nutričné hodnoty pivo svetlé (10° – 3,9% obj.)

Energia: 655kJ
Bielkoviny: 2g
Sacharidy: 10g
Tuky: 0g

Nutričné hodnoty pivo tmavé (11° – 4,5% obj.)

Energia: 875kJ
Bielkoviny: 1g
Sacharidy: 5g
Tuky: 0g

Nutričné hodnoty pivo svetlé (12° – 4,5% obj.)

Energia: 990kJ
Bielkoviny: 2g
Sacharidy: 21g
Tuky: 2g

Nutričné hodnoty pivo svetlé nealkoholické

Energia: 4350kJ
Bielkoviny: 2g
Sacharidy: 25g
Tuky: 0,05g

Domaci pivovar eshop - pivo a nutricne hodnoty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.