Z čoho sa vyrába pivo?

Pivo je zlatistý mok, ktorý snáď ochutnal každý kto dovŕšil 18 rokov. Z čoho sa vyrába pivo? V súčasnosti existuje mnoho typov a štýlov, takže vybrať si môže aj ten najnáročnejší pivár. Nebolo tomu však tak aj v minulosti. Pivo si za svoj „život“ prešlo mnohými variáciami a ľudia odjakživa skúšali ako jeho chuť a vôňu čoraz viac vylepšiť. Prvá zmienka o varení piva je známa už v roku 7000 p. n. l. v Mezopotámii. Pivo má teda naozaj dlhú históriu a poznali ho aj starovekí Gréci, Rimania a neskôr sa pivo začalo vo veľkom vyrábať v Nemecku. Postupne prišlo aj na naše územie a my si môžeme jeho chuť vychutnávať plnými dúškami.

Z čoho sa vyrába pivo?

Na výrobu piva toho veľa netreba. Stačí mať len zopár kvalitných základných surovín a výborný nápoj je na svete. Medzi tieto suroviny patrí chmeľ, jačmenný slad, pivné kvasinky a samozrejme voda. Na úplnom začiatku je potrebné vytvoriť slad. Slad sa vyrába v špecializovaných sladovniach, kde sa obilné zrná nechajú vyklíčiť a pri určitej teplote sa vysušia. Obilniny tak dodajú pivu škrob, ktorý je neskôr premenený na alkohol a oxid uhličitý. Ďalšou surovinou je chmeľ. Chmeľ dodá pivu špecifickú horkú chuť a príjemnú vôňu. Používa sa tiež na konzerváciu piva. Môže byť vo forme šišiek alebo peletiek. Pivné kvasinky sa používajú na dokvasenie mladého piva. Voda by mala byť za každých okolností kvalitná. Na dochutenie piva rôzne pivovary pridávajú napríklad zázvor, karamel, citrusové či ovocné arómy.

Typy piva

Pivo sa môže deliť z viacerých hľadísk. Môžeme ho rozdeliť napríklad podľa farby a to na svetlé, polotmavé a tmavé. Podľa stupňa alkoholu na nealkoholické a alkoholické (10%, 11%, 12%, 13% až 20% atď). Vo svete sa dokonca vyrobilo už aj pivo, s hodnotou 67,5%. Podľa typu obalu môže byť pivo sudové, plechovkové, fľaškové či tankové.  Ďalej existuje pivo spodne a vrchne kvasené, pšeničné, kvasinkové atď. Týchto delení je skutočne neúrekom a každý si môže vybrať také, ktoré mu najviac chutí.
Domaci pivovar eshop - Z čoho sa vyrába pivo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.