Pivo má u nás na Slovensku množstvo milovníkov. Niet sa čomu čudovať, je to pomerne dostupný a veľmi chutný nápoj, ktorý nájdeme v každom podniku či supermarkete. V súčasnosti sa však pivo dá uvariť aj v pohodlí domova, čo mu pridáva akúsi pridanú hodnotu a určite omnoho lepšiu chuť. Máte už s varením piva skúsenosť prípadne sa chcete dozvedieť o varení piva viac? Ak vás zaujíma proces varenia piva, tak v tomto článku si priblížime základné informácie o chmeli a taktiež sa pozrieme čo znamená pojem „suché chmelenie“.
Čo je to vlastne chmeľ?
Chmele sú vzdialene príbuzné rastliny žihľavy dvojdomé a konopy. Ich hlavné využitie je v pive kvôli ich konzervačným účinkom a nezameniteľnej chuti. Chmele obsahujú tzv. taniny, ktoré dodávajú pivu charakteristickú horkosť. Okrem toho sa tiež predpokladá, že taniny v priebehu chladiacich a varných procesov zlikvidujú nežiaduce bielkoviny. Niektoré chmeli sa do piva pridávajú kvôli horkosti, chuti, aróme či konečnému charakteru. Avšak je veľmi potrebné vedieť kedy daný chmeľ do procesu varenia pridať, aby bolo pivo naozaj chutné. Niektoré chmele sa totiž pridávajú už na začiatku varenia, iné naopak až pred koncom. V súčasnosti existuje množstvo anglických chmeľov (napr. Bramling cross, Challanger, Fuggle, Golding, Northdown, Cascade, Omega, atď.), bavorských, českých chmeľov či chmeľov z USA.
Suché chmelenie
Toto chmelenie sa inak nazýva aj chmelenie za studena a má dlhoročnú tradíciu vo Veľkej Británii. Hlavný princíp je extrakcia chmeľu pivom za studena, t.j. po skončení doby varenia, obvykle v priebehu druhej fázy kvasenia. Treba počítať s tým, že čím je obsah alkoholu vyšší, tím sa extrahuje viac látok (napr. aromatických látok). Extrakciu ovplyvňuje aj obsah CO2 a ďalšie zložky piva. Extrakcia sa tiež líši podľa toho v akej forme sa chmeľ použil a ako dlho chmeľ v pive ostáva. Chmelenie sa teda uskutočňuje v niektorej „studenej“ fáze výrobe piva. Rôzne spôsoby chmelenia sú však do istej miery spojené s rôznymi nárokmi sládkov a tiež aj technologickým vybavením pivovaru. Jedinečnú chuť piva sládkovia dosahujú výberom a kombináciou chmeľových odrôd a taktiež aj množstvom použitého chmeľu. Každý pivovar si svoj výrobný proces prísne stráži a nám neostáva nič iné, iba si nájsť pivko, ktoré našim chuťovým pohárikom chutí najviac.
Pri ďalšom pití piva si na etikete všimnite z akého chmeľu (ak to tam bude uvedené) je dané pivo vyrobené. Tak môžete jednoducho zistiť, ktorý chmeľ obľubujete a spraviť si z neho pivo vo vašej kuchyni.
Pridaj komentár